Jadąc z Wiednia przez Brno do Polski wystarczy odbić tylko kilkanaście kilometrów z głównej trasy by trafić do kameralnego miasteczka o nazwie Znojmo. Czesi mają tam dwa – trzymające wysoki poziom – browary.

Pierwszy z nich to świeży, bo założony w styczniu 2016 roku Znojemský městský pivovar. Na załączonym filmiku zobaczycie zarówno sam browar z zewnątrz, jak i lokal firmowy „HoZpoda”, mieszczący się w wąskiej uliczce Masarykovo nám. 20. Browar położony na wysokiej esplanadzie, co umożliwia podziwianie całego miasteczka z góry. Niestety w tym miejscu byliśmy zbyt późno, aby móc zajrzeć za bramę browaru.

Szybki rekonesans po znojemskim ryneczku i już jesteśmy z wizytą w skąd inąd kultowej Pivnice u Šneka. Lokal przestronny z osobną salą dla palaczy sprawia wrażenie bardzo sprawnie zaaranżowanej i klimatycznej piwnicy. Właśnie swojski klimat tego miejsca urzekł nas bardziej niż sterylny, bardziej kolorowy i komercyjny Znojemský městský pivovar. Ot, typowa czeska gospódka, na potrzeby której warzonych jest kilka naprawdę solidnych, górno-fermentacyjnych piwek. Dodatkowo na kranach jest stale miejsce także na inne czeskie browarki. Jedno jest pewne – jeśli jeszcze kiedyś trafię do Znojmo, Pivnice u Šneka będzie pierwszym miejscem, do którego chętnie skieruje swoje kroki. Koniecznie zobaczcie ruchomy obraz z tego wypadu.

Soundtrack: Child – Nailed To The Ceiling.

Pivnice u Sneka jest członkiem Aliance P.I.V.

Odpowiednia szklanica do odpowiedniego piwa

Karta piw z Pivnice u Sneka

Znojmo – rynek nocą

Wycinek z pubowej gazetki dot. Hozpody

Pubowej gazetka Piwka z opisem dostępne w Hozpodzie

Odrobina piwnej historii

Po tym znaku rozpoznamy miejsce, w którym można skosztować znojemskiego piwa